Doba trvání

Krátce

Anestezie

Lokální

Doba pobytu

Ambulantní zákrok

Riziko

Minimální

Rekonvalescence

Rychlá

Ošetření metličkových žil – skleroterapie

Ošetření metličkových žil – skleroterapie

Ošetření pomáhá pacientovi, aby se zbavil menších křečových žil, které prosvítají pod kůží a tvoří nevzhledné vějířky. Skleroterapie je ambulantní metoda, při které dojde k uzavření žíly pomocí injekcí aplikovaného roztoku. Po ošetření pacient odchází, je ovšem nezbytné, aby nosil po určitou dobu kompresní bandáž či punčochy.

Křečové žíly (varixy) se mohou objevit již v relativně mladém věku. Větší náchylností k onemocnění trpí ženy. Varixy vznikají oslabením vazivové cévní stěny, což postupně vede k rozšíření žíly a jejímu zvlnění. Příčinou je vysoký tlak v žilách, který vyvolá nedomykavost žilních chlopní, které pak nedokáží zabránit zpětnému toku krve a jejímu následnému městnání. Zpravidla se varixy vyskytují na dolních končetinách. Velkou roli hraje genetika, ženské hormony a těhotenství. Mimo tyto hlavní faktory vzniku napomáhá rozvoji varixů i nevhodný životní styl. Především je nutné zmínit nedostatek pohybu, kouření, obezitu, statickou zátěž dolních končetin, nošení vysokých podpatků či upnuté oblečení.
Křečové žíly nejsou jen problémem estetickým, ale i zdravotním. Mezi typické projevy nemoci se řadí námahová bolest nohou, rychlá unavitelnost, těžké nohy, otékání a mravenčení.

Estetické Zlepšení: Skleroterapie účinně odstraňuje nevzhledné křečové žíly a metličkové žíly, což vede ke zlepšení vzhledu a sebedůvěře pacienta.
Minimální Rekonvalescence: Jelikož se jedná o ambulantní zákrok, pacient může téměř okamžitě po zákroku odcházet a vrátit se do svého běžného života s minimálním omezením.
Efektivní a Bezpečná Metoda: Skleroterapie je osvědčený a bezpečný způsob léčby křečových žil s vysokou účinností a minimálním rizikem komplikací.

Jak skleroterapie funguje

Do postižené žíly se malou jehličkou vpraví sklerotizační látka, která způsobí slepení žilních stěn a tím dojde k jejímu uzavření. Žíla následně proroste vazivem a vstřebá se. Samotná aplikace roztoku probíhá vleže, částečně i vestoje.
Koncentrace používaného roztoku se volí dle velikosti průsvitu žíly. Látka se může aplikovat ve dvojím provedení:

  • kapalinová – určena k ošetření mikrovarixů
  • pěnová – vhodnější pro léčbu větších varixů

Po skončení výkonu se přikládá kompresní bandáž či elastické punčochy. Čím důslednější je zevní komprese po skleroterapii, tím lepší a trvalejší je výsledný efekt. Počet sezení záleží na velikosti a rozsahu varixů. Zpravidla je zapotřebí několika ošetření, ale vždy minimálně v odstupu jednoho týdne. Po výkonu se mohou objevit modřinky v místě vpichů, přechodná pigmentace či dočasné zatvrdnutí sklerotizovaného varixu.

Rady pro pacienty

Ihned po zákroku se nasadí kompresní punčocha a pacient musí několik minut chodit. První 2 dny po výkonu je nutné nosit punčochu stále. Po dvou dnech se odstraní náplasti, drobné viditelné modřinky je možné ošetřit krémem obsahující heparin. Poté se punčocha opět nasadí a nosí se až dva týdny.
Pacient se minimálně 6 týdnů bude vyhýbat slunečnímu záření. Sportování v omezené formě možné je, nohy se ale nesmí moc zatěžovat.

Kontraindikace sklerotizace varixů:
– alergie na lauromakrogol 400 nebo jinou látku v Aethoxysklerolu
– těžká akutní systémová onemocnění
– těžká ischemická choroba
– trombembolická onemocnění
– při rizikových faktorech jako je užívání hormonální antikoncepce, náhradní hormonální terapie, obezita, kouření, při riziku trombózy.

Cena zákroku

13 000 Kč (může se ale lišit dle rozsahu)

Vzájemná důvěra je pro nás prioritou, a proto se snažíme nabídnout nejen kvalitní péči, ale také transparentní informace o cenách. 

Často kladené otázky

Je skleroterapie bolestivá?
Skleroterapie se obvykle provádí s minimálními bolestmi. Může dojít k mírnému nepohodlí během vpravování roztoku, ale zákrok je obecně dobře snášen.
Výsledky se obvykle objevují během několika týdnů, v případě větších žil může trvat několik měsíců, než dojde k plnému vstřebání žíly.
Doporučuje se nosit kompresní punčochy dva týdny po zákroku pro lepší výsledky a minimalizaci rizika komplikací.
Skleroterapie účinně léčí stávající křečové žíly, ale nemůže zabránit vzniku nových. Dodržování zdravého životního stylu může snížit riziko vzniku nových varixů.

Objednejte se na konzultaci

Stačí vyplnit tento formulář a o zbytek se postaráme my.

Nahrajte až 5 fotek, pokud máte k dispozici:

Další služby

Ošetření křečových žil klasickou metodou

Ošetření metličkových žil – laser

Endovaskulární léčba (EVLA)