Gynekomastie – rozhovor s panem Martinem

V Martinově případě bylo operativní odstranění zbytnělé prsní žlázy ještě doplněno o vodní liposukci přístrojem Body-Jet, který zajistil dokonalé odsátí nadbytečného tuku, jenž se v prsou nahromadil. Aby se úspěšný výsledek operace zafixoval, musí Martin ještě cca 2 měsíce po operaci nosit kompresní vestu od společnosti Lipoelastic. V průběhu rozhovoru se od pana Martina dozvíte i to, jak rozumně zhubnout.

Gynekomastie - rozhovor s panem Martinem - gyn web akce

Takže Martine, kdy jste začal vnímat, že se vaše prsa začínají zvětšovat?

V dětství jsem byl vždy silnější, ale po pubertě jsem si váhu dokázal upravit. Na prsou však byly pozůstatky dost patrné. V té době jsem to neřešil, jelikož jsem s tím neměl žádný psychický problém, žádný komplex. Nevadilo mi to mezi přáteli, ve škole a později ani v profesním životě. Nicméně ta prsa výraznější byla. Přičítal jsem to prostě jen tomu, že dříve jsem byl obézní.

Jak to pokračovalo dál?

No, po čtyřicítce mi váha vyletěla až nad sto kilogramů.

Dnes ale vypadáte výborně. Co jste se všemi těmi nadbytečnými kily udělal?

No shodil.

Shazovat ovšem není snadné, to ví téměř každý, kdo se o snížení váhy pokusil. Držel jste nějakou drastickou dietu?

Ne, shodil jsem především pohybem. Denním pravidelným málo intenzivním pohybem. Zpočátku to byla jen velmi rychlá chůze a později pomalý běh.

A co jídlo?

Odboural jsem zcela bílé pečivo a pak potraviny, u kterých je předpoklad, že mají tendenci se ukládat. To jsem tedy zredukoval. Celkem vzato jsem ale nepodstoupil nic dramatického, protože já si rád pojím, ale začal jsem se více hýbat. Nicméně poté, co jsem váhu upravil na současný stav, bylo jasné, že s tím vrchem se nedá nic dělat. Nedalo se to shodit, nedalo se to rozcvičit, prostě nic.

Kdy jste se dověděl, že se jedná o gynekomastii?

V podstatě až loni. Já jsem to do té doby opravdu neřešil.

Když už jste se tedy konečně rozhodl gynekomastii řešit, kam jste šel nejprve?

No, za tím „všeználkem“ internetem. Tam jsem na tuto diagnózu narazil a začal jsem se jí zabývat a zajímat se co s tím dál. Tam jsem se taky dostal k onomu „hrůznému“ slovu gynekomastie.

A co vás přimělo k finálnímu rozhodnutí podstoupit operaci?

Opravdu jsem začal mít problémy, zejména při běhu a cyklistice. Zhruba na přelomu roku začala levá strana nabývat na objemu více, takže už jsem nemohl ani zapnout své košile. Horší však bylo, že mi začaly třením o oděv krvácet bradavky a dost mi to vadilo i v podpaží. Celkově jsem se tedy cítil velmi nepohodlně a pátral jsem co s tím dál.

Proč jste si k provedení zákroku vybral GIA clinic?

Nejschůdnější byla varianta vydat se cestou soukromého sektoru, protože z těch diskuzí na internetu jsem pochopil, že veřejný sektor nemá moc zájem tyto věci řešit, jelikož z jejich pohledu se jedná jen o estetiku. Při výběru jsem se rozhodoval podle následujících kritérií. Nechtěl jsem úplně novou kliniku ani příliš velkou a ani přímo v místě bydliště, no a na první pokus to vyšlo tady.

Jak probíhala komunikace s GIA clinic od prvního kontaktu až do teď?

Vše vždy probíhalo v přátelské a profesionální atmosféře. Ocenil jsem, že můj problém nebyl nikdy znevažován a byla mi poskytnuta plná informovanost. Hned při prvním kontaktu dokázala sestřička uvolnit moje napětí, když jsem měl vyslovit to slovo „gynekomastie“ do telefonu. Při následné konzultaci pak, díky paní doktorce, která je taková jaká je, prostě super holka…, nebo přesněji žena, takový ten počáteční ostych během pár minut opadl. A také ostatní personál má velkou zásluhu na tom, že jsem se tu necítil trapně. Jinak velmi oceňuji osobní přístup. Ve vašem zařízení stále zůstáváte na prvém místě panem nebo paní se jménem a necítíte se degradován na pouhou diagnózu nebo číslo.

Měl jste před samotnou operací naordinován nějaký speciální režim?

Mimo podstoupení předoperačního vyšetření mou jedinou povinností bylo neonemocnět, z čehož jsem měl asi i největší obavy, takže jsem měsíc před zákrokem vypustil plavání, běh i cyklistiku, tedy aktivity, které miluju, ale zdraví jsem uhájil a do dne zákroku jsem nebyl ani nachlazen.

Jak jste se cítil po operaci?

Zvláštně…

A trochu podrobněji?

Hledal jsem na sobě něco, na co jsem byl celá léta zvyklý a ono to tam už nebylo. Zároveň jsem vnímal pozornost, kterou mi věnovala paní doktorka i sestřičky a já věděl, že jsem se rozhodl správně.

Jak dlouho jste po operaci na klinice zůstal?

Kliniku jsem opustil nějakých 24 hodin po zákroku.

Musel jste nosit po operaci nějaké speciální prádlo?

Musel a stále ještě nosím 2 speciální vesty, jedna se vždy pere a druhou mám na sobě. Pro co nejlepší výsledek, bych je měl mít asi 8 týdnů.

Jak se vám ty vesty nosí? Vadí nějak?

Ne, vůbec. Okolí naopak reaguje velmi pozitivně na vylepšený vzhled mé postavy.

Gynekomastie - rozhovor s panem Martinem - vesta front
Gynekomastie - rozhovor s panem Martinem - vesta back

Po vaší zkušenosti, co byste doporučil ostatním mužům, kteří se potýkají se stejným problémem?

Nebát se, zbavit se ostychu, prostě hodit všechny obavy co třeba řekne okolí za hlavu. Myslím, že ta naše mužská ješitnost takové rozhodování jen komplikuje, takže je záhodno se od ní oprostit.

Co na změnu říká vaše žena?

Mým rozhodnutím podstoupit operaci byla zprvu překvapená, ale její podporu jsem získal. Já mám naštěstí velmi tolerantní ženu a gynekomastie nikdy nezpůsobovala v našem partnerském vztahu problémy. Za tu podporu a toleranci mé ženy jsem opravdu rád.

Martine, děkuji vám za váš čas, který jste nám věnoval, ale především za otevřenost, s jakou jste se o své zkušenosti s gynekomastií podělil.

Není vůbec zač. Naopak budu rád, když to naše dnešní povídání někomu dopomůže ke správnému rozhodnutí.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Print