Doba trvání

1-2 hodiny

Anestezie

Lokální

Doba pobytu

Ambulantní zákrok

Riziko

Minimální

Rekonvalescence

Obvazy se odstraňují po několika dnech, čelenka se nosí až 6 týdnů, plný návrat k běžným aktivitám do 2 týdnů.

Otoplastika (operace ušních boltců)

Otoplastika (operace ušních boltců)

Operace ušních boltců nazývaná též otoplastika upravuje odchylky v postavení a tvaru ušních boltců, které mohou být vrozené či získané, například po úrazu. Nejčastěji operaci probíhající v lokální anestézii podstupují děti po dosažení věku 5 let.

Ušní boltce dokáží velmi ovlivnit vzhled osoby. Pokud svou velikostí, tvarem či postavením celkový vzhled narušují nebo přitahují nežádoucí pozornost, která se obzvláště špatně snáší v dětství, je vhodné operaci podstoupit. Otoplastika se vypořádává nejčastěji s odstátými ušními boltci, řeší však i případy, kdy se ušní boltce řádně nevyvinuly nebo došlo k jejich malformaci.

Vrozené odstáté ušní boltce je vhodné řešit mezi 5  –  10 rokem dítěte, protože v dospělosti bývá hojení po zákroku bolestivější. Výše uvedené je způsobeno vývojem nervových zakončení v ušním boltci.

Zlepšení estetického vzhledu: Operace koriguje neproporcionálně velké, odstávající nebo deformované ušní boltce, což vede k harmoničtějšímu vzhledu obličeje a zvýšení sebevědomí.
Rychlá a trvalá změna: Zákrok trvale upravuje tvar a postavení uší, a to obvykle v jediném chirurgickém zákroku.
Nízká bolestivost a rychlá rekonvalescence: Zákrok je minimálně invazivní s rychlým hojením a minimálním diskomfortem po operaci.

Jak otoplastika probíhá

Zákrok běžně probíhá v lokální anestézii a jen výjimečně v celkové. Při operaci odstávajících uší se řez provede v záhybu za ušním boltcem. Finální jizva tudíž vidět není, protože je skryta. Následně dojde odstranění nadbytečné kůže a uvolnění chrupavky. Pro dosažení i tvarové změny boltce přistupuje chirurg k modelaci chrupavky. Dle potřeby volí buď invazivnější techniku řezu chrupavkou, nebo méně invazivní postup, kdy dojde jen k výbrusu chrupavky, aby se stala tvárnější. Chrupavka se tvaruje pomocí vhodně umístěných stehů, které mají za úkol vytvořit přirozený vzhled ušního boltce. Změna ušního boltce po zákroku je trvalá.

Rady pro pacienta

Pacient se musí předem objednat ke konzultaci s lékařem, který bude ošetření provádět. Na konzultaci se klient od ošetřujícího lékaře dozví veškeré potřebné informace. Tato konzultace je hrazená pacientem.

Před operací

Umyjte si hlavu, po operaci to nějakou dobu nebude možné.
Přestaňte kouřit, protože kouření snižuje průtok krve v kůži a tím zpomaluje hojící proces.
Neberte žádné prášky, které snižují srážlivost krve (např. Acylpyrin). Mohlo by dojít ke krvácení.
Zařiďte si odvoz domů a někoho, kdo by s Vámi zůstal během první noci Vaší rekonvalescence.

Po operaci

Budete mít na hlavě obvazy, které poskytnou uším ochranu.
Při bolestech si vezměte léky, které Vám doporučí doktor.
Vyhýbejte se všemu, co by mohlo vytvořit tlak na Vaše uši. Nespěte na boku, noste oblečení na zapínání, které se nemusí přetahovat přes hlavu.
Obvazy se se odstraní po několika dnech. V té době budou Vaše uši zřejmě zarudle a oteklé. Následně budete nosit speciální elastickou čelenku, která Vám bude zakrývat uši. Čelenku můžete nosit na noc až po dobu 6 týdnů.
Při kontrole doktor určí, kdy se můžete vykoupat a kdy se budou vytahovat stehy.

Cena zákroku

28 000 Kč

Vzájemná důvěra je pro nás prioritou, a proto se snažíme nabídnout nejen kvalitní péči, ale také transparentní informace o cenách. 

Často kladené otázky

V jakém věku je nejlepší podstoupit otoplastiku?
Ideální je provést operaci mezi 5. a 10. rokem věku dítěte, ale zákrok je možný i v dospělosti.
Obvykle trvá několik dní, než se odstraní obvazy, a speciální elastickou čelenku je vhodné nosit až po dobu 6 týdnů, zejména v noci.
Rizika jsou minimální, zahrnují obvyklé komplikace jako je otok, modřiny a potřeba správného hojení jizev.
Zákrok obvykle trvá 1 až 2 hodiny v závislosti na rozsahu a složitosti operace.

Objednejte se na konzultaci

Stačí vyplnit tento formulář a o zbytek se postaráme my.

Nahrajte až 5 fotek, pokud máte k dispozici:

Další služby

Estetická aplikace botulotoxinu

Aplikace regeneračních preparátů

Estetické výplně s kyselinou hyaluronovou

Přenesení tuku do ostatních částí těla